İngiltere’nin önde gelen ürün tasarımcılarından olan Kenneth Grange, 50 yıllık kariyerinde günlük hayatımızı şekillendiren pek çok tanıdık ve ikonik ürünlerin yaratıcısı. Kodak kamera, İngiliz Demir yollarının hızlı treni, Intercity 125’in silueti, Kenwood mikserleri, Parker kalemleri ve Londra Taksisi’nin bilinen tasarımlarından sadece birkaçı.

James Irvine ve Jasper Morrison tarafından tasarlanan sergi; Birleşik Krallık’ta Kenneth Grange’in eserlerini, tasarımdaki yolculuğunu ve İngiltere’nin modern yüzünün gelişimindeki rolünü anlatan ilk retrospektif . 1960 ve 70’lerde Grange çok sayıda ev ürünleri tasarladı. Kenwood mikseri evde pasta yapımında bir devrim niteliğindeydi; sonrasında üretilen mikserler için de bir standart haline geldi. Wilkinson Swords için jiletler, Ronson için çakmaklar, Parker için kalemler tasarladı; her tasarımı yeni malzeme ve teknolojileri destekledi. 1968’de Grange İngiliz Demiryolları için hızlı tren Intercity 125 treninin ikonik iç mekanını ve dış kabuğunu tasarladı. Grange aynı yıl, taşınabilir ve ucuz kameralarda çığır açan Kodak instamatik kamerayı ve sonrasında Kodak cep instamatik kamerasını geliştirdi. İskandinav, Alman ve İtalyan tasarımının form ve işlevinden etkilenen Grange’in zarif ve işlevsel tasarımları modern estetik anlayışı, eşsiz stili ve eve ait değerleri birleştirerek sadece ticari başarı değil, aynı zamanda kullanması keyifli ürünler yaratıyor.

90lardan itibaren, Grange, şehir hayatının vazgeçilmez parçası olan ürünlere hayat verdi. Londra siyah taksisinin yeniden tasarlanması, 1998’deki Taksi TX1, Krallık Postanesi için yerel posta kutuları; bu örnekler ve daha niceleri özellikle Ingilizlerin kent yaşamını şekillendiriyor. Grange bugün, Anglepoise, mobilya tasarımcısı Hitch Melius ve modacı Margaret Howell gibi isimlerle çalışmalarını sürdürüyor. Hala tasarım topluluğunun merkezinde olarak aynı zamanda Royal College of Art’da ders vermeye ve genç tasarımcılara destek olmaya devam ediyor.
www.designmuseum.org