Havaalanı, otel, alışveriş merkezi gibi toplu kullanıma açık mekanların tuvaletlerinde aydınlatma her şeyden önce işlevsel olmalıdır. Böylece gelen konuk kolayca yönlendirilebilir. Mekanın hijyen özelliğinin de ayrıca parlak bir ışıkla vurgulanması gerekir.

AYDINLATMA EFEKTLERİ
Genel tuvaletlerin mekan kurgusunda hijyen, yönlendirme ve kişiye özel alanlar belirleyicidir. Aydınlatma tasarımını yaparken mekanın farklı işlevlerine göre çözümler geliştirilirken, yaratıcı olmanın yolları da araştırılabilir. Hiç doğrudan ışık kaynağı kullanmadan aydınlatma tasarımı yapılabilir örneğin. Aynalarda kullanılan yumuşak ve doğrusal ışık kaynağı sayesinde ise kullanıcı kendini soluk değil net bir şekilde görebilir. Uygun elemanlarla, farklı aydınlatma konseptleri de geliştirmek mümkün.

İŞLEVSEL AYDINLATMA
Aydınlatılmış köşeler, mekâna sıcaklık katarken, daha samimi bir atmosfer yaratır.
- Dolaylı flüoresan aydınlatmalar, duvarları yeniden yapılandırır ve lavaboları zarif bir ışıkla aydınlatır.
- Entegre ayna ışıklandırmaları, gelen konukların kendilerini aynada kontrol edebilmelerini ve kişisel bakım yapmalarını kolaylaştırır.

DUYGUSAL AYDINLATMA
Klasik oda aydınlatmalarına orijinal bir alternatif: Arkadan aydınlatmalı köşeler bölmeli duvarlarda yansıma yaparak hoş bir görüntü oluşturuyor.
- Aydınlatılmış kenarlar banyoları zarifçe vurguluyor.
- Dekoratif objelerle birlikte kullanılan doğrudan ve dolaylı aydınlatmalar sayesinde sade ve şık bir aydınlatma tasarımı yapılabiliyor.

KONFORLU AYDINLATMA
LED şeritler mükemmel birer tasarım öğesi ve dikeyi vurgulayarak geniş alanları bölümlendiriyorlar.
- Arkadan aydınlatmalı tuvalet duvarları, sürprizli bir görsel efekt yaratıyor