Tom Dixon, 12-16 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenlenen Milano Tasarım Haftası’nda Officine Stendhal alanında Multiplex projesiyle yer alıyor. Multiplex, İngiliz tasarım¬cının çok yönlü dünyasını ve BlackBerry Playbook’un ileri teknolojisini gözler önüne seren “Pop-Up” bir seyir alanı, bir restoran, yayın merkezi, bir mağaza ve galeri niteliğinde.

Tom Dixon’ın yeni koleksiyonunun teknoloji ve parlaklık odaklı üyeleri Etch, Bulb, Roll ve Cast, Officine Stendhal’da ziyaretçiler ile buluşuyor. Enstalasyonda sergilenen Etch serisi, dijital olarak üretilmiş abajurlardan, şamdanlardan ve bir kuleden oluşuyor. Serinin üretiminde, elektronik devre kartlarında kullanılan ile¬ri teknoloji tekniklerden yararlanılmış. Bu teknikler sayesinde dikkat çekici, karmaşık motifler metal yüzeyler üzerine doğ¬rudan uygulanabilmiş. Farklı tasarımları ile arzu nesnesine dönüşen Etch serisi, yarattığı gölge oyunlarıyla da bulunduğu ortamı masalsı ve etkileyici kılmayı başarmış.

Tom Dixon, enerji tasarruflu devasa Bulb ile, hayatımızdan yavaş yavaş çıkmaya başlayan akkor ampullere ve tasarruflu ampullerin estetikten uzak görünümüne tepki gösteriyor. Tüm aydınlatma öğelerine uyacak şekilde E27 standartında üreti¬len T5, tek başına kullanılabileceği gibi üç farklı avize tasarımı içerisinde de yerini buluyor. Çalışanların yükünü taşıyacak, çalışkan bir masa: Roll. Dökme tabanını süsleyen tekerleği ile mekanik dayanıklılığın kullanışlı bir örneği. Koleksiyonun en minimal üyesi: Cast. Köpük tabakasından oluşan arka kısım, birleştirilebilir sandalye ayakları ve tüm bu parçaların üzerine sığabileceği oturma tablası ambalajların küçülmesinde önemli bir rol oynuyor. Her bir bölümü parlaklık ve teknoloji üzerine konumlandırılan mekanlar, enstalasyon içerisinde kimi zaman bir fizik laboratuarı ya da otel lobisi olarak karşımıza çıkıyor. Tek bir obje üzerine odaklanmaktansa, yaşayan alanlarda ta¬sarımlar bir bütüne ait parçalar halinde sergileniyor.
www.tomdixon.net