Singapurlu mimarlık ofisi WOHA kurucuları Wong Mun Summ ve Richard Hassell, Yapı Endüstri Merkezi’nde düzenlenen konferanslarında, yüksek yoğunluklu yapılar başta olmak üzere son dönem işlerine yönelik teknoloji, tasarım ve malzeme seçim inceliklerini anlattı.

Mimarların Moulmein Rise, Duxton Plain, The Met ve Newton Suites gibi, özellikle yerel iklim şartları ve malzeme olanaklarını değerlendirdikleri projelerinde, yerel malzeme kullanımı konusundaki yenilikçi yaklaşımları dikkat çekiyordu. Singapur gibi bol yağış alan bir iklimde yüksek yoğunluklu yapı tasarımının ciddi bir mücadele olduğunu belirten Summ ve Hassel, rüzgarı kabul edecek ve iklimi kucaklayacak çözümler aradıklarını ifade ettiler. Moulmein Rise projelerinde pencereleri, yağmuru değil sadece rüzgarı alacak şekilde yatay aksta çözen mimarlar, The Met’te ise ‘yazın ince giyinen insanlar gibi; sıcağı hapsetmeyecek, onu içinden geçirerek serinletecek’ bir strüktür çözümüne gittiklerini söylediler.

Tüm projelerine, özellikle de çalıştıkları Bali, Singapur, Endonezya ve Tayland gibi coğrafyaların iklim koşullarının da etkisiyle kamusal yeşil alanlar entegre etmeye özen gösteren WOHA ekibi, örnek olarak Singapur’da konumlanan Newton Suites projesinin kullanıma açılmasından sonra, 24. katta bir arı kovanı oluşmasının ekolojik anlamda isabetli bir iş olduğunu kanıtladığını vurguladılar. Yerel ve küresel arasında köprü kurmayı da önemseyen mimarlar, Singapur’da gerçekleştirdikleri Iluma adlı alışveriş ve rekreasyon merkezinde kullandıkları cephe sistemini ‘çözünürlüğü düşürülmüş, yani ölçeği büyütülmüş dijital pikseller’ olarak özetleyen Summ ve Hassel, eğitim ve kültür yapıları ile donatılmış kentsel bir alanda, burada üretilen işlerin de sergilenebileceği bir çekim merkezi yaratmak adına düşük bütçeli medya cephesi çözümüne gittiklerini aktardılar. www.yapi.com.tr