Özel ve bekar hayatına yakışan işlevsel bir mutfak mı olmalı? Yoksa, konforlu bir evin ruhunu mu yansıtmalı? Mutfaklar artık yaşam alanlarının önemli bir parçası; arkadaş toplantılarına ya da ailenin bir araya geldiği sofralara ev sahipliği yapan bir mekan. Bir mutfağın aydınlatma konsepti, temelde çalışma için yeterince ‘iyi’, yemek yerken ise yeterince ‘güzel’ bir aydınlatma fikrine odaklanmalı.

AYDINLATMA EFEKTLERİ
Mutfakta yoğun olarak kullanılan aktivite/çalışma alanları mutfağın en aydınlık kısımlarını oluşturuyor. Bölgesel aydınlatmalar yüzeyleri en verimli şekilde vurgularken, köşede kalan alanların görsel kalitesini arttırıyor. Çekmece içi aydınlatmalar ve dolap içi aydınlatmaları kullanıcıya özel bir konfor sunuyor. Buna benzer kullanım alanlarında düşük kontrastlı aydınlatmaların kullanılması daha doğrudur. Mutfağı aydınlatırken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da mutfakta kullanılan malzemeler: Değerli ahşap yüzeyler, koyu ve mat yüzey­ler ışığı emeren, açık renkli ve parlak cilalı yüzeyler ışığı yansıtırlar.

İŞLEVSEL AYDINLATMA
-  Çalışma alanlarının aydınlatılmasında ideal: Gölgeleme yapmadan tezgah üzerine dikey olarak düşen yansımasız aydınlatmalar.
-  Dikey yüzeylerden yönlendirilen aydınlatmalar raf ünitelerini en uzak köşesine kadar aydınlatırlar.
-  Dolap-çekmece içi düşük kontrastlı aydınlatmalar bir şeyi ararken eşyaların yerini bulmayı kolaylaştırıyor.

KONFORLU AYDINLATMA
- Işıklı çekmeceler loş gece ışığında bile en iyi aydınlatma garantisini veriyor.
- Cam kapakların arkasına takılan spotlar, eşyaların siluetlerini ortaya çıkararak saydamlık veriyor ve mutfak dolaplarının daha güzel görünmesini sağlıyor.

DUYGUSAL AYDINLATMA
-  Baza aydınlatmaları geceleri yolunuzu bulmanız için son derece estetik bir çözüm sunuyor.

TASARIM İPUÇLARI
- Işıklı raflar mutfak aksesuarlarına, porselen çanakları n estetik görünümünü belirginleştiriyor.
-  Açık renkli ve aydınlık tezgah yüzeyleri ışığı yansıtıyor ve düşük kontrastı sayesinde daha rahat bir çalışma ortamı sağlıyor.
-  Koyu renkli yüzeyler ise ışığı emerek kontrastı artırıyor.