Geçtiğimiz günlerde prestijli mimarlık ödüllerinden International Property Awards Büyük Ödül’ü kazananTripoli Kongre Merkezi, güçlü bir temsiliyet figürü olarak dünya liderlerini doğal bir ortamda ağırlamaya hazırlanıyor.

Son dönemlerde Libya’nın Trablus kentinde yükselen binalar, geliştirilen projel­er ülkedeki yoğun kentsel ve mimari yapılanmanın; çağdaşlaşma hareketinin ve yatırımların birer göstergesi olmaya başladı. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın 6 ay gibi çok kısa bir süre içinde tamamladığı Tripoli Kongre Merkezi de kapsamıyla Libya’da ‘ilk’ yapı olma özelliği taşıyor.


Kongre merkezinde yarı saydam metal bir zarfın içine yerleştirlen iki katlı bir dikdörgen prizma olarak tasarlanan blok, geniş bir aralıkla peyzaja bağlanan bir ana kapıdan ağaçlarla çevrili bir alana açılıyor. Mesh’le geniş cam duvar arasında bırakılan 8 metrelik koridor, su elementleriyle desteklenen gölgeli bir sirkülasyon alanı olarak binayı çevreliyor. Ağaçların dallarından esin­lenen cephe dokusundaki kesikler gün içinde ışığı kontrollü olarak ana binaya alırken, gece bu aralıklardan sızan hüzmelerle bina ağaçlı araziye uyumla aydınlanıyor. Sade ve işlevsel tasarımıyla yapı açıklık ve samimiyet ifadesi kazanıyor. Ağaçlarla çevrili bir alanda yer alan iki katlı dikdörtgen yapının ana girişini, geniş bir açıklık tanımlıyor. Yarı geçirgen metal bir zarfla çevre­lenen saydam blok gölgeli bir koridoru takip ederek dış peyzaja açılıyor. Tasarlanmış bronz hasır uygulamasına sahip yarı saydam çevre­sel bir “muhafaza” iç cam duvarları koruyarak binanın etrafında akıyor. Üç çepheyi çevreleyen 8 metrelik bir koridorda yer alan sıcak iklimde serinlemeyi sağlayan, 4 metre genişliğindeki havuz yansımalarla aynı zamanda görselliği pekiştiriyor; buna paralel bırakılan 4 metrelik yarı-açık gölgeli dolaşım alanı saydam duvar­lar sayesinde iç mekanlarla etkileşim sağlıyor. Mesh duvarlarda yer alan geometrik hareketler çevredeki ağaçların dallarından ilham alınarak ışığın içeri ve dışarı sızmasını estetik anlamda yönlendiriyor ve gün ışığının geçişine kontrollü olarak izin vererek merkezdeki mekana yayıyor.

Cephenindokusuheryöndebinanınkonumlanmasına ve dışarıyla ilişkisine referansla değişiklik gösteriyor, metal örtü görsel olarak ağaç dallarının bir uzantısı gibi davranarak bitişiğinde bulunan koru ile uyum sağlıyor. Gece bina aydınlatıldığında, ışık cepheden dışarı sızarak arka planda yer alan ağaçlı alanla bütünleşiyor, çevresini aydınlatan bir fener etkisi kazanıyor. Yapının özelliklerinden biri de dış cephede yer alan, gün ışığında dahi yüksek görünürlük sağlayan “mesh screen”dir. Binada tercih edilen çağdaş mimari anlayış teknolojik altyapıda ve mühendislik uygulamalarında da kendisini gösteriyor.

Dünya başkanlarının buluşmalarına mekan olacak bina güçlü ve özgün vurgusu ile birlikte mütevazi bir duruşa sahip olan yapıda sade ve işlevsel olma tercihi saydamlık, geçişkenlik ve mekanların samimiyetiyle ifade ediliyor. İklim koşullarını değerlendiren yaklaşımı estetik olarak kazanan binada, arazide varolan doğal kaynaklara uyumla gün ışığı, yeşil ve su gibi öğelerden optimum yararlanılmış.

“Farklı kültürleri buluşturacak olan Tripoli Kongre Merkezi bulunduğu coğrafyanın ve kültürün ruhunu yansıtan mütevazî bir yapı.
Libya’da bir ilk olarak gerçekleştirilen bu proje, ülkede hareketlenen yeni mimarlık dalgasının öncülerinden olacak. Yapı, ağaçlarla çevrili coğrafi dokusundan, renklere, bölgenin iklimine ve kültürüne kadar her anlamda, bulunduğu çevre ile uyumlu olduğu kadar çağdaş mimarlık dilini de kullanan bir tasarım. ” Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu, art arda uluslararası birçok mimarlık ödülü kazanan Tripoli Kongre Merkezi ni bu sözlerle tarif ediyor. Libya için etkileyici bir gurur vesilesi ve temsiliyet figürü olan yapı dünya liderlerini ağırlamaya hazır. Tasarım ve inşaatı toplam 10 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanan yapının inşaatını yine bir Türk firması, Sistem İnşaat gerçekleştirdi.

Murat Tabanlıoğlu nun 1990 da Dr.Hayati Tabanlıoğlu ile birlikte kurduğu, 1995 te Mel kan Gürsel Tabanlıoğlu nun katıldığı Tabanlıoğlu Mimarlık, geniş bir yelpazede küresel ve çevresel gereksinimler ve gelişmeler bağlamında, yeni yaklaşımlar arayışıyla çalışan BD World Architecture 2009 yılı ilk 100 listesinde 79 uncu sıraya yükselen Tabanlıoğlu birçok uluslararası ve ulusal ödülün sahibi. Son dönem gerçekleştirdiği ve sürdürmekte olduğu projelerinden bazıları İstanbul da Levent Loft ve Loft Bahçe, Kanyon, Istanbul Sapphire, Zorlu Levent ofis kulesi ve Zorlu Center (EAA ile); İstanbul da Marmara Forum, M1 Meydan Merter, Avcılar E5 te Pelican Mall, İzmir de Balçova Alışveriş Merkezi; CNN Turk ve Kanal D televizyonlarının yer aldığı Medya Merkezi; Doğan Medya Grubu için İstanbul Ankara ve İzmir de baskı merkezleri ile ofis binaları; Galataport projesi ; İstanbul Modern; Nova ve Tunaçelik fabrikaları; Kazakistan da Astana Arena, Palace of Peace, Expo Center, Fitness Center, Abbaya Ofis Kulesi; Amman da Officers Tower; Moskova da konut, otel, Kiev de mix use, Dubrovnik te Hotel Rixos Libertas; Hannover Expo 2000 Türkiye Pavyonu ve son dönemle birçok uluslararası ödülle onurlandırılan Tripoli Kongre Merkezi ile birlikte Sirte Lounge gibi Libya da gerçekleştiren projeler ile Beyazıt Kütüphanesi, Tarabya Otel ve Atatürk Kültür Merkezi gibi renovasyon projeleridir.