PROJE ADI: Evelyn Grace Academy KONUM: Brixton, Londra MİMARİ: Zaha Hadid ve Patrik Schumacher
PROJE YÖNETİCİSİ: Lars Teichmann PROJE MİMARI: Matthew Hardcastle
PROJE EKİBİ: Lars Teichmann, Matthew Hardcastle, Bidisha Sinha, Henning Hansen, Lisamarie Villegas Ambia, Judith Wahle, Enrico Kleinke, Christine Chow, Guy Taylor, Patrick Bedarf, Sang
Hilliges, Hoda Nobakhti BİTİŞ TARİHİ: 2010 TOPLAM ALAN: 14.000 m2

Akademi kendisini açık, şeffaf ve yerel kentsel dönüşüm sürecini kucaklayan bir yapı olarak konumlandırıyor. Londra’nın geçmişten bugüne bir yerleşim alanı olarak yapılanmış bu tarihi ve canlı bölgesi ,eğitim kalitesini artırmayı amaçlayan bu bina ile genişleyip yeni bir görünüm kazanıyor.


Bina bölge ve çevresi için güçlü bir kentsel kimlik sem­bolü haline gelmiş durumda. Evelyn Grace Academy, tasarım ve fonksiyon özellikleri sayesinde öğrencilerle bütünleşerek, öğrenim için güven veren bir çevre mekanı oluşturuyor. Zaha Hadid’in aydınlatma strate­jisi mekana sofistike ve güvenilir bir hava veriyor. Binada yaratılan havalandırma sistemi ve dayanıklı minimalist doku sayesinde çağdaş mimari, değişken ve çok yönlü eğitim programları için sağlıklı bir atmosfer hazırlıyor.

Hadid,bubüyük ölçekli eğitim merkezinde öğrencilerin konsantrasyon ve özel alan ihtiyaçlarını konumlandırma becerisiyle çözmüş.İki ana konu arteri arasında yeralan Evelyn Grace Academy’nin stratejik konumu, binanın biçimini belirlemiş durumda. Yapıya ait spor kom­pleksleri, binayı kendisini çevreleyen yoldan başarıyla ayırıyor. Binanın açılı tasarımı ise öğrenciler için yol boyunca uzanan manzaralı ve geniş oyun alanlarına yer açıyor.

Evelyn Grace Academy’nin “Okul içinde okul” temalı eğitim ideolojisi, dünya üzerinde çok fazla örneği bulunmayan, kozmopolit bir yapıyı hayata geçirmiş. 1200 öğrencinin kullanımı için tasarlanan dört katlı yapı içerisinde iki ortaokul ve iki lise bulunuyor. Ak­ademi; Evelyn Middle, Grace Middle (ortaokul) ve Evelyn Upper, Grace Upper (lise) olarak dört küçük okula ayrılıyor. Evelyn ve Grace Middle 270 öğrencilik kapasiteye sahipken, üst sınıflarda bu rakam artarak 330 kişiye çıkıyor. Binanın ilk iki katı farklı ortaokulların kullanımına ayrılmış. Birinci ve ikinci katlarda yer alan ortaokullar, bina içerisinde bir ana merdiven ile birbirlerine bağlanıyor. Evelyn Upper ve Grace Upper ise, birlikte binanın üçüncü katında yer alıyor. Alt ve üst sınıf öğrencilerinin binaya girişleri farklı katlardan gerçekleştiriliyor. Evelyn Grace ve Evelyn Middle’ın girişleri birinci kat terasında bulunurken, üst sınıflar ana merdivenleri kullanarak okula giriş yapıyorlar. Alt sınıfların acil durumlar dışında ana merdivenleri kullanmaları gerekmiyor. Böylece giriş çıkışlarda ortaokul ve liseler arasındaki etkileşim önlenmiş oluyor.

Bu dört ayrı okulun buluştuğu yer ise or­tak sosyal alanlar. Binanın sahip olduğu çok işlevli alanlar, dört küçük okulun her birine, hem iç hem de dış yönden birbirinden farklı kimlikler kazandırıyor. Öğrencilerin dikey dolaşım alanını en aza indirmek amacıyla yatay olarak konumlandırılan yapı, üst katlarda yer alan okulları ortak alanların bulunduğu zemin kattan da ayırıyor.

Sokak cephesi, yapıyı çevreleyen yol manzarasını mümkün oldukça azaltmak için bilinçli olarak geride bırakılırken, binanın köşeli tasarımı ile açık oyun alanları yaratılmış. Zemin katta fen laboratuvarları ve ortak salonların haricinde, okul saatleri dışında yerel halkın da kullanımına açık olan spor salonları, dans stüdyosu ve bir fitness salonu yer alıyor. Ayrıca yapı, üzerinden bir köprü gibi geçtiği 100 metrelik parlak kırmızı bir koşu pisti de barındırıyor.

Evelyn Grace Academy, Lambeth belediye sınırları içerisinde 10.745 metrelik bina alanı ile birlik­te toplamda 1.4 hektarlık bir alan üzerine kurulu. Tamamen betonarme inşa edilen yapının büyük bir bölümünde, sıcak yaz günlerinde termal kütle özelliği ile doğal soğutma sağlanması için çıplak beton kullanılmış. Akademinin üçüncü katında ise çatı örtüsünü desteklemek amacı ile çelik konstrüksiyon kullanılmış. Geniş ana koridorun her iki tarafında yer alan sınıflar, binanın dirsek bölümleri ve iç hizada inşa edilen kısımlar nedeniyle zaman zaman asimetrik bir görüntü kazanabiliyor.

Zaha Hadid, £36.5 milyon Pound’a mal olan Londra’daki ilk projesinin bugünkü sonuçlarından oldukça memnun. Ünlü mimar, Londra’daki ilk işinin Evelyn Grace Academy olmasının çok an-lam taşıdığını; herkesin mimariyi ilk deneyimlediği yerin okullar olduğunu ve çocukları büyürken en derinden etkileyen alanlar arasında bulunduğunu anlatıyor. Evelyn Grace Academy’nin tüm öğrenciler ve çalışanlar tarafından büyük bir beğeniyle karşılanmasının kendisini çok mutlu ettiğini de sözlerine ekliyor.