Zaha Hadid Architects ve Bouregreg Vadisi Gelişim Ajansı, Rabat Grand Theatre projesini duyuruyor.Tüm dünyada kentsel mimari ve tasarımın sınırlarını zorlaması ile tanınan Londra çıkışlı Zaha Hadid Architects’in kurucu ortağı Zaha Hadid ve Bouregreg Vadisi Gelişim Ajansı yönetim müdürü Lemghari Essakl 5 Kasım 2010’da Rabat’ta düzenlenen törende kentin yeni tiyatrosunun mimari tasarımıyla ilgili bir anlaşma imzaladılar.

Kendisine tahsis edilmiş 47.000 metrekarelik alan ve 27.000 metrekarelik toplam zemin alanı ile, Rabat Grand Theatre en yüksek standartlara sahip bir kültürel buluşma noktası olacak. Tiyatro 2.050 koltuk, 520 daha küçük koltuk, yaratıcı stüdyolar ve 7.000 kişi kapasiteli tam ekipmanlı açık hava anfi tiyatrosunu içerecek. Projenin tahmini bütçesi, 120 milyon euro’yu buluyor.

Yapı, Fas’ın başkentinin kalbinde yer alan ve ülkedeki en büyük gelişmelerden birine ev sahipliği yapacak olan Bouregreg Vadisi’nde inşa edilecek. 2014’un sonlarında yerleşim, ticari, tatil amaçlı yapılara ev sahipliği yapacak olan vadi, Rabat’ı Akdeniz bölgesindeki en çekici yerlerden birine dönüştürecek. Basına yaptığı sunumda, Mr. Essakl amacını açıklarken, “Bu tiyatro, Kral VI. Muhammed’in öncülüğünü yaptığı kültürel gelişim programının bir parçası. Rabat Tiyatrosu’nun inşa edilmesi, dünyanın en büyük kültür merkezlerinden olan Rabat’ın zengin kültürel mirasını ortaya koyması için de bir fırsat sunacak” dedi. “Rabat Tiyatrosu’nu inşa edecek olmaktan büyük keyif duyuyo­rum”, diyen Zaha Hadid. “Fas’ın benzersiz müzik geleneği ve sahne sanatlarındaki zengin kültürel tarihi dünyaca biliniyor. Ülkenin başkentinin kültürel gelişiminin bir parçası olmaktan onur duyuyorum” diye sözlerini tamamladı.

Enerjisini Bouregreg Nehrinden alan dinamik ve yenilikçi tasarımı; meydan okuyan altyapısı ile Rabat Tiyatrosu bölgede önemli bir simge olacak. www.zaha-hadid.com