Førde Belediyesi tarafından verilen Førde Belediye Binası Meydanını yenileme – geliştirme projesine L2 Arkitekter, G. Gulliksen’in işbirlikleriyle proje önerenlerden birisi de Danimarka çıkışlı ünlü mimarlık şirketi BIG. Proje henüz fikir aşamasında olmakla beraber, Belediye Binası çevresini etkinliklerin yapıldığı çok yönlü bir buluşma noktasına dönüştürmeyi amaçlayan yenilikçi yapısı ile dikkat çekiyor.

BIG mimarlık şirketi proje tekliflerinde, “ Belediye Binası Meydanının yerine getirmesi gereken en önemli görevlerden biri Førde’un sakinleri ve yeni vatandaşları için ortak bir kullanım alanı yaratmasıdır. Sadece uzaktan hayranlıkla izlenecek tek bir yapıdansa, Belediye Binası Çevresinin iç ve dış yapısını değiştirerek Belediye Binasının merkezinde yeni bir meydan yaratmayı öneriyoruz,” şeklinde belirttikleri üzere modellerini kamu alanlarının işlevselliği üzerinden kuruyor.

Hükümet ofisleri ve çalışma alanlarıyla çevrilerek, hava koşullarından etkilenmeyen bir Belediye Binası Meydanı politik toplantılardan, kamusal partilere, açık hava tiyatrolarından, film gösterimlerine, bit pazarlarına kadar akla gelebilecek her türlü organizasyona olanak sağlayarak Førde vatandaşları için bir buluşma yeri yaratacak. Buna ilaveten Belediye Binası Meydanı şehrin karakterinin ve seviyesinin ayrılmaz bir parçası olduğundan binanın hem çarpıcı ve özgün hem de iyi planlanmış ve yerel olması gerekiyor. BIG mimarlık şirketi projelerinde bu gibi önemli ayrıntıları göz önünde bulundurarak dominant bir yapıdan ziyade birbirinden bağımsız farklı binalarla bu çok yönlülüğü ve dinamizmi yansıtmayı amaçlıyor.