Bibliothèque Municipales à Vocation Régionale (BMVR) Caen’deki yeni gelişmenin merkez noktalarından biri olan yarımadanın ucunda yer alıyor. Kütüphane; beşeri bilimler, bilim ve teknoloji, edebiyat ve güzel sanatlar gibi disiplinler arasındaki bağı en üst düzeyde destekleyecek şekilde tasarlandı.

Dışarıya çıkık dört cephesiyle bina Caen’deki dört kentsel simgeye işaret eden (kuzeydeki Abbaye-aux-Dames, güneydeki ana tren istasyonu, doğudaki Abbaye-aux-Hommes ve batıdaki yeni inşaat alanı) bina, kentin yeni sembolü olmaya aday. Kütüphane kapsadığı eserlerin ait olduğu pek çok disiplin arasında maksimum bağlantıyı sağlayan ve birbiriyle kesişen iki okuma odasından oluşuyor. Kesişen okuma odalarının yarattığı dış mekanlar ile kütüphane bir parka açılırken, yaya yolu ve rıhtım bölgesiyle de etkileşime geçiyor.

BMVR’nin yeni tasarımı Fransa’nın sürdürülebilir mimari standardı olan Haute Qualit Environnementale’in kriterlerine uyuyor. Bu sürdürülebilirlik yaklaşımı enerji verimliliğini garantiye alan yerel mevsimsel koşulları karşılıyor. Alçak kat planları içeri giren doğal ışığı en üst seviyede tutarak bir kütüphane için esas olan ideal okuma ortamını sağlıyor. Proje, Iosis, Elioth Ducks Sceno ve DHV’nin iş birlikleriyle OMA’nın Rotterdam ofisi tarafından yürütülecek. www.oma.eu