Cooper-Hewitt National Design Museum, 2010 sonbaharında Ulusal Tasarım Trienali’nin dördüncü sergisini düzenliyor.

9 Ocak 2011’e kadar gösterimde kalacak olan ‘Neden Şimdi Tasarım / Why Design Now?’ sergisi , mimarlık ve ürün tasarımından modaya, grafikten yeni medya ve peyzaj mimarlığına kadar pek çok disiplinden gelen, insani ve çevresel sorunları ele alan tasarımcıların eserlerini kapsayacak. Tasarımın birleştirici yönünü, disiplinlerarası özelliğini ve dünyanın problemlerini çözmek için uluslararası bir kooperatife duyulan ihtiyacı yansıtan trienal, ilk defa tüm dünyaya açık olacak.

Sergi başlığı ‘Neden Şimdi Tasarım?’ sorusunu tasarımın neden günümüzdeki en acil sorunları çözmekte önemli bir araç olduğunu değerlendirmek adına soruyor. Tasarım disiplinleri içindeki anahtar gelişmeler sekiz tema doğrultusunda su­nulacak: Enerji, hareketlilik, toplum, malzemeler, bayındırlık, sağlık, iletişim ve sadelik.

‘Neden Şimdi Tasarım?’a müze galerilerinin sınırlarını aşan yeni medyalar da destek veriyor. Müzenin küratörleri ve eğiticilerin işbirliğiyle hazırlanan iPod touch dijital rehberler ziyaretçi deneyimini tamamlayacak ücretsiz tasarımcı röportajları ve video çekimlerine ulaşma imkanı sağlıyor. ‘Neden tasarım’ so­rusuna yanıt arayan dokuz orijinal makale, 350’den fazla, pek çoğu daha önce basılmamış görsel bir katalog da sergiye eşlik ediyor. www.cooperhewitt.org
MÜGE HIZAL