Barbican Sanat Galerisi ve Kyoto Kostüm Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen ‘Gelecek Güzellik: Japon Modasının 30 yılı / Future Beauty: 30 Years of Japanese Fashion’, 80’lerin başından itibaren avangart Japon modasını kapsamlı bir şekilde inceleyen Avrupa’daki ilk sergi.

Küratörlüğünü Kyoto Kostüm Enstitüsünün müdürü japon moda tarihçisi Akiko Fukai’nin üstlendiği, Mimar Sou Fujimoto tasarımı sergi, Janek Schaefer’in ses enstalasyonlarıyla Japon tasarımının özgün duyarlılığını ve modada hayat bulan güzellik anlayışını keşfediyor. Son 30 yıldan 100’e yakın – çoğunluğu nadiren KKE tarafından ödünç verilmiş, bazıları İngiltere’de hiç görülmemiş – parçayla sergi aynı zamanda kayda değer podyum gösterilerinin ve belgesellerin de videolarını içeriyor. Rei Kawakubo, Issey Miyake ve Yohji Yamamoto gibi büyük tasarımcıların eserleri sergide, Japon sanatı, kültürü ve kostüm tarihiyle bağlantılı olarak sunuluyor.

Aşağı katta yer alan galeriler dört bölümden oluşuyor ve her bölüm ilgili tasarımcıların eserlerine hakim olan farklı özelliklerine odaklanıyor. Üst katta yer alan Gelecek Güzellik galerileri Rei Kawakubo, Yohji Yamamoto, Issey Miyake, Junya Watanabe, Jun Takahashi ve Tao Kurihara gibi ustaların yanı sıra bir grup yükselen, genç tasarımcının da arşivinden ve yeni işlerinden oluşan bir koleksiyonu göstermeyi amaçlıyor. Üst kattaki galerilerde aynı zamanda podyum koleksiyon filmlerini ve nadir bulunan kitapları, katalogları ve dergileri bulmak mümkün. Sergiye tamamı resimlendirilmiş bir katalog eşlik ederken aynı zamanda sohbetler, performanslar ve atölye çalışmaları ve gece etkinlikleriyle dolu canlı bir program sergiye renk katıyor. Sergi, 6 Şubat 2011 tarihine kadar açık kalacak. www.barbican.co.uk