Jürgen Mayer geçtiğimiz günlerde Re: Activators başlığı altında Yapı Endüstri Merkezi’nde bir sunum gerçekleştirdi. Çalışmalarının 10 yıllık panoramasını dinleyicilerle paylaşan Mayer, günlük yaşamımızın parçası olan dijital verilerin gizliliği ile mimarideki iç ve dış mekan arasındaki mahremiyetin benzerliğinden bahsetti.

Veriler üzerinden oluşturduğu desenlerin kendisinde tutku haline geldiğini ifade eden mimar, bu desenler ile oluşturduğu örüntülerden ve iç mekan tasarımlarındaki kullanımlarından örnekler sundu. Isıya duyarlı mürekkep gibi akıllı malzemelere çalışmalarında sıkça yer veren Mayer, programlanmamış mekanların düzenlenmesinde mimarinin ‘aktivatör’ rolü oynadığına ve mekana ekstra bir değer kattığına dikkat çekti. Isıya duyarlı koltuk ya da ısıya duyarlı mürekkep kullanılan çarşaf gibi tasarımlarında, kullanıcının geriye bıraktığı izlere ve insan faktörüne dikkat çekti. San Francisco MoMA’daki enstalasyon, Volkswagen Autostadt satış alanı enstalasyonu; UIA Berlin Park Lounge enstalasyonu; Heat Seat (ısıya duyarlı koltuk); yumuşak mozaik kanepeler; Stuttgart’ta Belediye Binası; Belçika’da Mahkeme Binası; Krakov’da otel; Hamburg’da diş hekimi muayenehanesi; Hamburg’da An Der Alster ofis binası; dupli.casa konut yenileme projesi ve Sevilla’da Metropol Parasol meydan düzenlemesi projeleri Mayer’in sunumu boyunca değindiği çalışmalardı. Yaklaşık 25 yıldır, ihtiyaç duyuldukça büyütülen ve son hali kullanıcıyı tatmin etmeyen bir konut yenileme projesi olan dupli.casa’yı bir aile arkeolojisi olarak ele aldıklarını belirten Mayer, bu projenin “bir binanın karmaşık yöntemlerle nasıl tasarlanacağının” yanıtı olduğunu söyledi.


Metropol Parasol projesini ise, şimdiye dek yaptığı çalışmaların en zorlusu ve en heyecanlısı olduğunu belirten Mayer, 1950’lerde pazar alanı olan, 1970’lere gelindiğinde ise otobüs terminaline dönüşen alanın, 30 yıldır geçici otopark alanı olduğunu belirterek, arsanın uzun zamandır ilk kez açık alan olarak kullanılacağına dikkat çekti. Proje için geliştirdikleri dev ahşap şemsiyeler ile en büyük yapıştırılmış binayı elde edeceklerini sözlerine ekleyen Mayer, kullandıkları malzeme ile, inşaat teknolojisi bakımından da bilimsel bir keşfe imza attıklarını vurguladı. www.yapi.com.tr