Perdeler, uzun yıllardan sonra ilk kez en parlak, en gösterişli, en cesur günlerini yaşıyor. Taftalar, satenler, ketenler, organzeler, canlı renkler, neşeli çiçekler, asil kadifeler giysilerin moda çizgisini takip ediyor; dünya podyumundaki giysilerin etkisi dekorasyona, dekorasyondaki akımlar tekstile, tekstilin iddiası perdeye yansıyor.

Son yıllarda dünya podyumunda olup bitenleri izleyenler bilir, giysiler hiç olmadığı kadar çarpıcı, cesur ve renkli. Kemerler, çantalar, ayakkabılar, şapkalar, fularlar, takılar kabuğuna sığamıyor. Her şey bu günleri beklemiş gibi özgür. Bu gösterişli akım 2000’li yılların başından beri dünya modasının defterine altın harflerle yazılıyor.

Dekorasyonda tekstilin çizgilerini de aslında yeni giysi akımları ve renkler belirliyor. Türlü tasarımcıların giysileri önce podyumda boy gösteriyor; sonra döşemelik kumaşa, perdeye, mobilyaya, duvar kağıdına ve aksesuara yansıyor. Son yıllarda podyumda sınır tanımayan değişime bağlı olarak perdeler de alabildiğine özgür desenler, renkler ve tasarımlardan nasibini alıyor.

Öte yandan dekorasyonda perdelerin fonksiyonu mobilyalar gibi yeniden tanımlanıyor. Kumaş seçenekleri, aksesuarlar, mekanizmalar derken, klasik, modern ve her tarzda mekana uyum sağlayacak yüzlerce tasarımın bulunduğu onlarca koleksiyon var artık. Genel olarak organze, vual, tergal, ipek, keten, polyester gibi ince dokulu kumaşlar tül perdelerin başrol oyuncuları. Tafta, ipek, saten, ipek şönil, viskon, polyester, keten, jakarlı saten, koton, goblen, ipek şantung ise kumaş perdelerin yıldızları oluyor. Çizgili ve çiçekli desenlerle rengarenk perdeler, ipekli taftalar, parlak ve ışıltılı kumaşlar, farklı tonlarda simli organze tüller son yıllarda perde modasına damgasını vuruyor.

Şönil, yerini zaman zaman kadifeye bırakıyor. Kadife perdelik kumaşların klasik desenleri yeniden yorumlanıyor. Büyük klasik desenler modernize ediliyor; sıcak yaz renklerini anımsatan parlak renkler zeminde kullanılıyor. Maviler, yeşiller, kırmızı ve fuşyalar, ihtişamlı klasik desenleri canlandırıyor.

Renk birliktelikleri sonsuz. Hatta, kolay kolay bir araya gelmeyen renklerle dolu kombinasyonlar hem podyumda hem ev tekstilinde boy gösteriyor; mavi ile kahvenin, pembe ile yeşilin, turkuvaz ile portakalın tonları… Desen ve kumaş birliktelikleri ise sınırsız gibi görünüyor. Saten ile organze, damask desenli perde kombinasyonları, nostaljik ve etnik desenlerle düz renk kumaşlar, çiçekli desenli perdelerle kendinden desenli tüller, doğal dokuma, keten ve doğal ipek kumaşlarla mat tül birliktelikleri mekanlarda zengin bir atmosfer yaratıyor.

Kumaş seçenekleri ne kadar canlı, renkli ve yaratıcı da olsa, aynı giysi modasını tamamlayan aksesuarlar gibi perde aksesuarları da kendi alanında kumaşların hemen yanı başında, taşlar, korniş başları, püsküller, kordonlar, saçaklar, sutaşlarıyla kendini gösteriyor. Kumaşlara uygulanan farbelalar, pililer, biyeler modelleri zenginleştiriyor.

Yeni ve eski nesil bir arada

Asil ve klasik kadifenin zarafeti her zaman baki. Beyaz tül halen sadelik ve romantizmin simgesi. Saten ve taftanın modası hiç geçmiyor. Ketenler, hem düz renk hem yeni yorumlarıyla çizgili ve çiçek desenli modeller her sezon moda olan perde klasiklerinden bir diğeri.

Zengin motifleri ile kumaşa her zaman estetik katan brode, kimi evler ve zevkler için hala vazgeçilmezliğini koruyor. Bir başka klasik olan Fransız dantelleri son yıllarda en çok rağbet gören tüller arasında yerini alıyor. Klasiklerle aynı anda çok farklı kumaşlarla üretilen yeni nesil perdeler var. Metal renginde fonlar, metalik tüller, ıslak görünümlü perdeler… Yanmaz perdeler örneğin, alev almayan elyaf ve ipliklerden üretiliyor. Nano-teknoloji uygulanarak kendi kendini temizleyen kumaşlar da bir başka buluş. Sadece güneş ışığı yardımıyla üzerindeki organik lekeler kayboluyor. Yıkandıktan sonra ütü istemeyen “non-iron” perdeler, perde dünyasında önemli buluşlardan bir diğeri. Alüminyum jaluzi, ahşap stor, ahşap jaluzi, katlamalı perde, kumaş stor, gerdirme perde, panel perde, dikey perde gibi kavramlar, son teknoloji ürünü donanımlar, mekanizmalar, motorlu ya da uzaktan kumandalı perdeler ise perde dünyasının yenilikçi ve devrimci yüzünü yansıtıyor.

Perde hassas bir konu

Gösterişli, sade, klasik, modern, tarzı ne olursa olsun perde, ev sahibine ait zevklerin şaşmaz göstergesi. Kumaş, model, renk, desen, ölçü, orantı, tasarım ve aksesuar gibi pek çok ayrıntı, ev sahibiyle mekan ilişkisini ve yaşam tarzını doğruluyor.

Perde, temelinde, örtünmek, gizlenmek, yani mahremiyeti koruma içgüdüsüyle icat edilmiş. Zamanla, güneşten ya da ışıktan korunmak gibi ihtiyaçlara ve evi daha gösterişli kılmak gibi estetik zevklere cevap vermiş. Şimdi pencereleri örtmekten çok öte bir şey. Öyle ki, iç mimarlar perdeyi, bir evde yaşayanların ruh halini en çok etkileyen tekstil ürünü olarak tanımlıyor.

Ruh haline etki edecek kadar hassas bir konu olunca, pencerelerin durumuna, duvarların ve döşemelik kumaşların rengine, mekanın büyüklüğüne göre perde seçmek gerekiyor. Kumaş ve model çok önemli.

Küçük desenli kumaşlar ve düz renk perdelerle küçük mekanları daha ferah, duvardan duvara uzanan perdelerle pencerelerin kapladığı alanı daha geniş, pilise perdelerle çatı pencereleri gibi açılı pencereler daha kullanışlı, klasik perdelerle yüksek tavanlı ve pencereli mekanları daha iddiasız, kadife ya da ipek kurdelelerle bağlanan perdelerle mekan daha etkileyici, saten ip perdeler, püsküller ya da renkli taşlarla şekilsiz pencereler daha kullanışlı, ince kumaş perdelerle loş bir oda daha aydınlık, ince tül perdelerle mekan atmosferi daha yumuşak, bol organze kumaş tüllerle küçük pencereler daha dolgun gösterilebiliyor.

İnce kurdelelerle tasarlanan düz perdeler, halkalarla asılan rustik perdeler, kalın kurdelelerle bağlanarak asılan raylı sistem perdeleri mekanlara hareket kazandıran yöntemlerden bazıları.