Zevkli mekanların sırrı, titizlikle seçilmiş aksesuarlarda saklı. Ayrıntı gibi görünen aksesuarlar, aslında yaşam alanlarına kimlik kazandıran, daha ilk bakışta yaşam tarzı, estetik zevk ve konfor anlayışıyla ilgili ipuçları veren, stil ve dekorasyonun bir çeşit mücevherleri.

Dekorasyonda estetik kaygıların hızla ön plana çıktığı dönemleri art arda yaşıyoruz. Artık burjuvaziye ait olan bir zevkten, orta gelirli ailelere taşınan bir ihtiyaca dönüşen stil ve dekorasyon, aşina olundukça alışılan bir ivme kazandı.

Yaşam alanlarının eşyalarla doldurulma devri çoktan kapandı. Şimdilerde öne çıkan estetik kaygı şüphesiz yaşam tarzına uygun seçilmiş mobilyaların göz ardı edilmesine izin vermiyor. Tam tersine dışarıda geçirilen zamanlar, evlerdeki konfor ihtiyacını her şeyden önemli kılıyor. Ancak değişen konfor anlayışı bile estetiği gölgede bırakamıyor.

laura-ashley-01

Öte yandan, renklerin modası, değişen desen ve tarzlar, yeni ürün ve mobilya tasarımları derken, estetik zevkler gelişiyor. İsteklerin, ürün çeşitlerinin sınırlarını zorlaması bu son dönem değişikliğin bir sonucu olsa gerek. Kısa zaman içinde yükselen bu anlayışa hizmet eden mobilya ve aksesuar sektörü ise eskiden bilinenin tam tersine farklı zevklere uygun bütçeler sunuyor. Böylece herkes stilini ezbere bilirken, zevkine uygun bir ev döşemek için de yıllar boyunca beklemek zorunda kalmıyor.

Önce, ev sahibinin ihtiyaçlarına ve yaşam tarzına uygun minimalist, klasik, oryantal ya da country tarzda mobilyalar seçiliyor. Sonra gelsin aynalar, tablolar, vazolar, biblolar, jaluziler, aydınlatma elemanları, halılar, kilimler. Aksesuar işini şansa bırakmamak, alış verişini uzun zamana yaymak gerekiyor. İhtiyaçlara ve zevklere en uygun olanını bulmak için artık pek çok marka ve türlü seçenekler var. Öte yandan, zaten “evci” olan hemen herkesin gördüğünde alıp bazı aksesuarları bir kenarda saklamışlığı vardır. Gezilen ülkelerden alınan, eve gelen hediyelerden ayrılan ya da aileden yadigar aksesuarlardan bazılarının tam da bu anda yerini bulma zamanı geliyor.

laura-ashley-02
Aksesuar dediğimiz şey her zaman sadece güzel görünen ev eşyası da değil aslında. Aksesuarın yaşam alanlarında oynadığı rol, mekanı sahibine benzer kılması. Kitap okumaya meraklı birinin yatak başını bir çeşit küçük kütüphane gibi tasarlayıp yaptırması, giyimine özen gösteren birinin yatak odasında dönebilen ayaklı boy aynası kullanması gibi örnekler özel zevklerin dekorasyona etkisini ortaya koyuyor.

Takı ve mücevhere düşkün olanın mücevher kutuları, nostalji sevenlerin siyah-beyaz fotoğraflarla dolu çerçeveleri, yatarken kitap okuyanların başucunda estetik bir okuma lambası, hafta sonları yatakta keyif yapanların kahvaltı tepsisi, evde aromalı kokuları sevenlerin çeşitli köşelerde koku aranjmanları bulundurması da öyle.

Artık başka bir aksesuar anlayışı da var

hafele-kessebohmer-touchcon
Aksesuar bir estetik zevk meselesi elbette. Ancak bu günün değişen kavramları arasında yerini alan başka bir aksesuar anlayışı da var, ki bu da değinmeden geçilmemesi gereken bir konu. Aksesuar meselesi zevkten, estetikten, yadigardan ya da biriktirilenleri değerlendirmekten öteye geçiyor son zamanlarda. Mobilya ile birlikte büyüyen aksesuar ve mobilya donanımı sektörü de aksesuar kavramına yeni bir bakış açısı getiriyor. Öyle ki, değişen dekorasyon ve stil kavramını büyük oranda yeni nesil aksesuarlar ve donanımlar yönlendiriyor. Mutfaklarda ya da oturma odalarında gördüğümüz son teknoloji ürünü, bir noktasına basılınca açılan çekmeceler örneğin. Mobilyanın malzemesi ne olursa olsun söz konusu konfor çekmecenin rayları, yani donanım sayesinde elde ediliyor. Ya da bugünü yakalayan, modern mutfaklarda iki yana açılan geleneksel dolapların yerine, kalkar kapakların geçmesi tam da bahsettiğim donanım teknolojisinin bir ürünü. Mutfakta çok zaman geçiren, mutfağını aynı zamanda bir oturma odası gibi kullananlar için söz konusu teknoloji son derece işe yarayışlı.

Pek çok evde televizyon sehpası kullanma alışkanlığını ortadan kaldıran yine donanım teknolojisinin ta kendisi oluyor. Dolapların yan yüzeylerine ya da duvara monte edilebilen LCD ve plazma ekranlar için tasarlanan uzatma kolları sehpa ihtiyacını ortadan kaldırıveriyor. Hatta uzaktan kumanda ile dokunmatik tuş özelliklerine sahip bir teknolojiyle dolap içerisinde aşağı ve yukarı hareket edebilen plazma ekranlar var. Bu donanım da teknolojiye ve yeniliklere meraklı olanlar, televizyon izlemeye uzun zaman ayıranlar için önemli buluşlardan biri.

hafele-yatak-odasi
Ortada tek bir tutamak, ayak olmaksızın duvara içeriden vidalarla monte edilebilen raflar, küçük mutfaklarda tezgahın üst kısmından çekmece gibi açılarak dışarı çıkarılan küçük masalar, gardırobu en üst noktasına kadar değerlendirmeye yarayan asansörlü askı sistemleri, mutfaklardaki köşe dolaplarını son noktasına kadar değerlendirebilmeye yarayan kiler sistemleri söz konusu aksesuar ve donanım sistemleri sayesinde tüm alanları değerlendirme imkanı sunan icatlar. Yaşamlarını küçük metrekareler içerisinde kuran, yazlık ev ya da tekne sahibi olanlar için bu donanımlar yer kazandırıyor, hayatı kolaylaştırıyor.

Aksesuar önemli şey. İster geleneksel çerçevesinde, ister bugünün anlayışıyla değerlendirilsin, önemli. Hem de her yaşam için, zevkli bir stil sahibi olan herkes için.