MOSDER Tasarım Ödülleri bu yıl ilk kez “engelliler için mobilya” kategorisini de kapsıyordu.

Chair in Bed (Yatak İçi Sandalye) isimli proje tek başına yetebilme temasını ele alıyor. Tekerlekli sandalyeden yatağa geçiş zorluğunu ortadan kaldırmakla birlikte, bütün bu fonksiyonları başka birine ihtiyaç olmadan tek başımıza yapabilme fikri üzerinde geliştirilen bir konsept. Yatak ve yatağın içinden çıkan bir mobil sandalye ve uzaktan kumandasından oluşan bu tasarımda kişi, bileğine taktığı kumanda sayesinde mobil sandalyesinin hareketini sağlayacak, mekan içinde rahatça dolaşabilecek.

yatakici-sandalye
Ev kullanımı için düşünülen mobil sandalyenin dönüşü, tekerleklerin farklı hızlarda hareket etmesi prensibine dayanıyor. Yatak bölümünün içine yerleştikten sonra sırt kısmı hafifçe öne çekilip bırakılınca, yataktaki mevcut boşluğu tamamlıyor. Arkasındaki ufak çıkıntı ve girintiler yataktan ayrılmasını önleyici detaylar. Yatak kısmının yan tarafında bulunan raflar ise tekerlekli sandalyedeki bir kişinin kolayca erişebileceği konumlarda düşünülmüş.

ertug-yenidemir
ERTUĞ YENİDEMİR:1981 İstanbul doğumlu olan tasarımcı, Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Destekli Tasarım bölümünden mezun oldu. Mizah dergilerinde karikatüristlikle başlayan meslek hayatı, üniversiteden sonra endüstriyel tasarıma doğru yöneldi. Grafik, Endüstriyel Tasarım ve üç boyutlu görselleştirmeler üzerine çeşitli tasarım/mimarlık şirketlerinde çalıştı. 2006 yılında Uluslarası Peugeot Otomobil Tasarım Yarışması’nda finale kalarak, Peugeot-Türkiye’den teşekkür ödülü aldı. 2008’de Çizgisahne isimli kendi tasarım ofisini açarak, işlerine freelance olarak devam etti. Halen mimarlık, reklam, animasyon ve grafik alanlarında çalışmalarını sürdürmekte..