Mobilya endüstrisine yenilikçi fikirleriyle öncülük etmeyi sürdüren Häfele, devrim niteliğinde kayar mekanizma sistemi Mobilus ile mekan algılarını alt üst ediyor; iç mekan tasarımında sınırsız ‘hareket’ olanağını ve ‘özgür alanları’ gündeme getiriyor.

plan1

plan1

Hareket kabiliyeti, mobilyanın işlevselliğini artırırken mekanlarda kullanıcıya ek depolama alanı kazandırır. Häfele’nin yenilikçi kayar mekanizması, ‘ağır yüklerin çok hafif bir dokunuşla en iyi biçimde kaydırılması’ fikrinden yola çıkarak geliştirildi. Yüksek ve ağır dolapların içlerindeki eşyayla birlikte çok az güç sarf ederek, sıra dışı bir yöntemle kaydırılabilmesini mümkün kılan ve mobilyaları ‘harekete geçiren’ Mobilus ile yaşam alanlarının daha verimli ve değişken biçimde kullanıldığı, tasarım odaklı mekan konseptleri geliştirilebiliyor: İki ya da üç dolap arka arkaya yerleştirilerek mekan derinliği daha iyi değerlendirilebiliyor; kimi mekanlarda gerektiğinde dolapların yatay eksende dönmesi ya da iki taraflı kullanılması da sağlanabiliyor. Bu kayar sistem teknolojisiyle, döner ve kaydırılabilir mağaza sergilemeleri, yatak odalarında gardırobun ardı sıra yerleştirilmesi ya da duvara monte kayar raflar gibi daha önce benzeri olmayan yaratıcı çözümlere ulaşmak mümkün.

Mobilus Kayar Mekanizma

Mobilus Kayar Mekanizma

Koridor tipi alanlarda, yan yana konan dolapların bu mekanizma sayesinde gerektiğinde iki yana kaydırılabilmesiyle yeni geçiş alanları oluşturulabiliyor ya da iki bölümlü dolaplarla her yönde optimum kullanım alanı elde edilebiliyor. Ağır mobilyaların ‘hareketlenmesi’, alanların çok daha verimli kullanıldığı özel ve genel kullanıma açık ortamlarda, tümüyle yeni ve ‘değişken’ mekan ve mobilya fikirlerine sınırsız özgürlük getiriyor.

Plan-2

Plan-2


Dolap üzerine monte edilen bilyeli raylar, basitçe zemine ya da duvara monte edilen taşıyıcı raylar üzerinde hareket ediyor. Kayar mekanizmayı süpürgelik içine gizlemek de mümkün. Hassas işçilikle üretilmiş parçalar, korozyona karşı dayanıklı olduğu için tozlu ya da ıslak mekanlarda da kullanılabiliyor. Häfele’nin yeni kayar mekanizmasını oluşturan taşıyıcı ve bilyeli rayların her biri 600 kg’ye kadar yük taşıyabiliyor. Uzun ömürlü bir kullanımı olan Mobilus kayar mekanizması, sadece 24-33 mm gibi son derece az bir yükseklik içinde çözümlenebiliyor.

Plan 1. Dolapların iki yana kaydırılabilmesini sağlayan Mobilus sayesinde, ek depolama alanı kazanılıyor.

Plan 2. Bu iki örnek plan, hareketli mobilyalarla ne kadar çok alan kazanılabildiğini gösteriyor. Akıllıca bir planlama ile Mobilus kayar mekanizma ile yüzde 36 oranında ek depolama alanı kazanılabiliyor. Üstelik her dolaba her zaman kolaylıkla ulaşılabiliyor. Bir mekanın Mobilus’un sağladığı bu avantaja ulaşabilmesi için 10 kat daha büyük olması gerekiyor.