Zaha Hadid Architects, Manchester Sanat Galerisi’nde Johann Sebastian Bach’ın duyarlı müziğinin solo performansları için bir konser salonu tasarladı. Hadid’in tasarımında dev bir kurdele odanın etrafında dönerek, Bach armonilerinin hacimsel ve görsel karşılığı olan bir mekan yaratıyor.

Kurdele sahnedeki sanatçının üzerinde kıvrılıp, zemine doğru alçalıyor; dinleyicileri kuşattıktan sonra, “müzik kutusu” etrafında yükselen, kesişen ve birbirinin üzerinden kayan akışkan alanlar oluşturuyor. “Biçimsel ve strüktürel mantığın bütünleştirilmesiyle ortaya çıkan tasarım, Bach’ın eserlerinin çeşitliliğini anlatıyor” diyor Hadid, “Basit, kumaştan kesintisiz bir kurdele kendi etrafında dönüyor ve katmanlı mekanlarla hem sahnedeki sanatçıyı hem de izleyicileri koza gibi sarıyor.”

hafele8

Manchester Ulusararası Festivali için özel tasarlanan salon, yapım süreci, ölçeği, akustik ve yapının form ilişkisi açısından oda orkestrası salonu kriterlerine göre tasarlanmış. Kurdelenin sarılmasıyla elde edilen mekanın katmanları küpeşte kalınlığından oda büyüklügüne dek esneyebiliyor.

Geçirgen kumaştan yapılan kurdele, tavandan çelik bir strüktürle asılı; kumaş strüktür çevresinde gerilirken kesintisiz ama değişken bir ritim sergiliyor. Kumaş zarın arkasında kalan şeffaf akrilikten akustik paneller sesi sahne üzerine yansıtıp sonra mekana yayıyor. Kurdele konserin akustik deneyimini yükseltirken, mekansal olarak sahneyi, izleyici bölümünü ve geçiş alanlarını da belirliyor.

www.zaha-architects.com