Cam pratikte katı bir madde olarak görünse de, teknik olarak sıvı halde bir maddedir. Sıvı maddelerin genel özelliklerinden olan “viskozite”, camda da bulunan bir özelliktir. Diğer bir deyişle cam akışkan bir maddedir ancak akış süresi o kadar uzundur ki bu akışı bir insan gözlemleyemez. Bu yüzden bizler camı katı bir madde olarak görürüz…

Cam Ocağı, İstanbul’un 25 km kuzeydoğusunda, Beykoz’a bağlı Öğümce Köyü yakınında yeşillikler içinde Türkiye’nin tek uluslararası cam sanat merkezi olma özelliğine sahip. Uzun ve yorucu bir çalışmanın sonucunda kurulan merkez, uluslararası düzeyde cam teknikleri üzerine atölye çalışmaları gerçekleştirerek cam sanatına ilgi duyanları dünya çapında sanatçılarla buluşturmak ve Türkiye’de çağdaş cam sanatının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 2002 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor.

Cam Ocağı’nda deneyimli ve usta eğitmenler sayesinde camla ilgili temel becerileri edinebileceğiniz gibi estetik duyarlılığınızı da geliştirilebileceğiniz özgür ve yaratıcı bir ortam sunuluyor. İstediğiniz zaman bu sanat merkezini ziyaret edip atölye çalışmalarına katılabilir, cam üretimini izleyebilir ve dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği bölümlerden alışveriş de yapabilirsiniz.

Cam Ocağı’na düzenlenen günlük geziler sayesinde, cam üretim süreci ile ilgilenen katılımcılar gerçekleştirebilecekleri küçük denemelerle almak istedikleri eğitimler konusunda kolaylıkla karara varabiliyorlar.

Hafta içi veya hafta sonu, seçtiğiniz tekniği uygulayıp tanıyabildiğiniz ve camla ilk denemelerinizi gerçekleştirebildiğiniz iki günlük atölyelerin dışında dünyaca ünlü sanatçı ve ustaların verdiği uygulamalı eğitimlerle, farklı ülkelerden gelen katılımcılar eşliğinde istediğiniz tekniği inceleyip öğrenebildiğiniz uzun dönemli atölyeler de mevcut. Bunların yanı sıra ilköğretim öğrencileri ve gruplar için özel programlar da yapılabiliyor. Cam Ocağı’nda kendi gruplarını oluşturarak atölye çalışması yapmak isteyenler, atölye kiralamak isteyen cam sanatçıları ve toplantı amacıyla kullanmak isteyen kişi ve kurumlar da yararlanabiliyor.

Gezi, atölye ve eğitimlerde verimi arttırabilmek amacıyla sınırlı sayıda katılımcı kabul ediliyor ve bu sayı 6 ile 12 kişi arasında değişiyor. Atölye çalışmalarının programları, sanatçı ve atölye liderleri tarafından belirleniyor. Eğitimler uluslararası sanatçılar tarafından verildiği için çalışmalarda kullanılan dil İngilizce, dolayısıyla etkinliklerden tam anlamıyla yararlanabilmek için katılımcıların yeterli derecede İngilizce bilmesi onlar adına bir avantaj, fakat dil konusu problem olduğunda da bu asistanlar aracılığıyla kolaylıkla çözülebiliyor.

Eğitimler sırasında gereksinim duyulan malzemeler, alet ve donanımlar kullanılan tekniğe göre değişiyor. Temel uygulamalar için gereken malzemelerin çoğu Cam Ocağından temin edilebildiği gibi isteyen katılımcılar ek malzeme de satın alabiliyor. Ayrıca merkezde konaklama imkânına da sahipsiniz. 20 odalı, merkezi ısıtmalı ve tam donanımlı otelde çok amaçlı salon, kütüphane, misafirhane, yüzme havuzu, yemekhane ve dere kenarındaki oturma alanı ile her türlü konfor sağlanıyor.