Hafele, Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde oluşturulan ve ana sponsorluğunu Türk Telekom’um yürüttüğü Capital CEO Club kapsamında başlatılan Perakende Liderleri oluşumunun etkinlik sponsoru oldu.

Perakende Liderleri oluşumunun ilk toplantısı, 4 Haziran 2009 Perşembe günü Sabancı Center’da mekan sponsoru olan Teknosa’nın evsahipliğiyle gerçekleşecek.

Capital CEO Club çerçevesinde, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği – AMPD işbirliğiyle düzenlenen ilk toplantıda, sektör temsilcilerinin de katılımıyla Fiba Holding Başkanı Hüsnü Özyeğin başkanlığında bir forum gerçekleştirilecek. Perakende sektörüne küresel krizin etkileri, sektörün bugünkü konumu ve geleceğine ışık tutması öngörülen foruma Capital CEO Club üyesi ve AMPD’den toplam 300 kişinin katılımı bekleniyor.

Mobilya, kapı donanımları ve aksesuarları alanında sektör öncüsü olan Häfele Türkiye, son üç yılda yapmış olduğu yatırımlarla perakende sektörünün önde gelen oyuncularından biri olma yolunda önemli adımlar atıyor. Häfele, dünya çapında toplam 900 milyon euro’yu bulan cirosuyla 160 ülkede faaliyet gösteren, 33 ülkede de stoklarıyla mevcut olan global bir şirket. Hafele’nin stoklu çalışan merkezlerinden biri olan Hafele Türkiye ise son üç yıldır dünyada büyüme oranı olarak birinci durumda.

Alman markası Hafele’nin Türkiye’de bir yatırım yapmak istemesiyle başlayan başarılı bir dönemin ardından Hafele Türkiye, perakende mağazaları ile küçük ve orta ölçekli mobilya üreticileri ve nihai tüketiciye ilk elden ulaşmayı hedefledi. Bu girişim, Hafele’nin marka bilinirliğinin Türkiye’de kısa sürede ivme kazanmasını sağladı. Hafele markasının uluslararası ölçekte ilk örneği olan bu girişimin başarıya ulaşması, Hafele Türkiye’ye ek olarak kendi bölgesinde 6 ülkenin de bağlanmasını getirdi. Sektörün öncü perakende zincirlerinden biri olmayı hedeflediklerini belirten Hafele Türkiye Genel Müdürü Hilmi Uytun, Hafele Türkiye’nin franchise sistemi ile kurulan mağazalarla büyümeye devam edeceğini vurguluyor: “2005 yılında merkez depomuz kurulurken hedeflerimiz yüksekti ancak franchise sistemimiz henüz kurgulanmamıştı dolayısıyla bu oranda bir büyümeyi öngöremedik. Franchise sistemimizle birlikte oluşan mağazalarımız ve gösterdiğimiz başarılardan ötürü bize ilave olarak bağlanan 6 ülke hedeflerimizi yükseltti. Satış artış hızımız depo alanımızın kısa süre içerisinde yetmeyeceğini ve ek yatırım gerekliliğini gösteriyor.“

Büyümede önemli olan noktanın tüketici ihtiyaçlarını anlamak ve uygun çözümler üretmenin yanı sıra, tüketici ile daha çok noktada buluşmak olduğunu söyleyen Hilmi Uytun, bu yüzden franchise sistemine büyük önem verdiklerini ve yatırımlara bu yönde devam ettiklerini söyledi: “ 2007 yılında bu sistemi oluşturduk ve şu anda Türkiye’de 11 noktada tüketici ile buluşuyoruz. Sene sonuna kadar bu mağazalara 4-5 adet daha ekleme hedefimiz var. 2009 yılında ayrıca ihracat faaliyetlerimize ağırlık vererek bize bağlanan diğer ülkelerde de mağazalarımızı oluşturmaya başladık. Önümüzdeki 5 yılda iç pazarda gayrimenkul yatırımlarında danışman ve tedarikçi konumumuzu, mobilya ve kapı üreticilerinin ana tedarikçisi ve iş ortağı olma konumumuzu daha da güçlendireceğimize inanıyoruz.“

Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde başlatılan Perakende Liderleri oluşumuna etkinlik sponsoru olarak destek vermenin önemine değinen Uytun, “ Bu oluşumun krizin sonlanmaya başladığı bu dönemde perakende sektörü oyuncularına ışık tutmasını temenni ediyoruz.“ dedi.

Hafele, Türkiye’nin İstanbul Dudullu’da bulunan Merkez Mağaza ve Antalya Bölge Müdürlüğünün yanı sıra İstanbul Çağlayan ve İkitelli’de, Ankara, Bursa, Eskişehir, İnegöl, İzmir, Kayseri ve Kıbrıs’ta mağazaları bulunuyor.