Tasarım ve Tiyatro

Tasarım ve Tiyatro


Häfele benzersiz bir projeyle, geleceğin yaratıcı gücü olan genç yeteneklere destek veriyor. Häfele sponsorluğunda çalışmalarını sürdüren Alman Teknik Lisesi tiyatro çalışma grubu, edebiyat ve tasarım arasında köprü kuran farklı bir gösteri gerçekleştirdi.

Nagold’da bulunan teknik yüksek okulunun öğrencileri ve drama öğretmenlerinden oluşan tiyatro grubu, 15 Nisan’da Häfele Dudullu merkez mağazasında, drama öğretmenleri Helga Philipp yönetiminde ilginç bir oyun kolajı ortaya koydu. Teknik yapımcılığı ve müziğini Christian Philipp ve Björn Scheiner’in yürüttüğü tiyatro grubu gerçekleştirdikleri performanslarda, özel tasarım mobilya ve objeleri de kullanarak seçilen konsepte uygun okumalar yapıyor; bilinen tiyatro oyunlarından uyarladıkları sahnelerle “tasarım” ve “insan” arasındaki ilişkiyi irdeliyor.

Performanstan önce Helga Philip, Nagold Teknik Yüksek Okulu’nun tiyatro grubu olarak İstanbul’da bu gösteriyi gerçekleştirme fırsatı buldukları için çok mutlu olduklarını söylerek söze başladı. “Bu tiyatro programı teknik okulun zorunlu derslerinden biri. Nagold’da bitirme notlarını aldıktan sonra, her zaman olduğu gibi bir okul gezisiyle farklı ülkelerde bu performansı gerçekleştiriyoruz. Stuttgart’ta bulunan Kunst Academie (Sanat Akademisi) ile birlikte hazırladığımız bu gösteriyi, daha önce New York ve Miami’ye yaptığımız okul gezisiyle ortaya koymuştuk.” Tiyatro çalışma grubu, Nagold’da Landes- Literaturtage etkinliğinde, “besetz” (meşgul) sloganından yola çıkarak sandalye ve kullanıcı arasındaki ilişkiyi edebiyat ve tasarım disiplinlerini buluşturarak sergilemişti. Ünlü Alman tiyarocu Johann Wolfgang von Goethe’nin Faust oyunundan uyarladıkları, ‘Faust Rhapsodie’ adlı oyunu da büyük ilgiyle karşılanan performansları arasında yer alıyor.

Alman tiyatro grubu endüstriyel tasarım öğrencilerinden oluşan meraklı bir izleyici kitlesi karşısında Türkçe ve Almanca olarak sunduğu oyunda, Ionesco’nun “Die Stühle” (Sandalyeler), Thomas Mann’ın ‘Zauberberg’, Samuel Beckett’in ‘Waiting for Godot’ (Godot’yu Beklerken), Herman Kasack imzalı ‘Mechanischer Doppelgänger’ ve William Shakespeare’in ‘Romeo and Juliet’ (Romeo ve Jülyet) oyunlarından sahneler canlandırdı.

Özel tasarım sandalyeler farklı çeşitlemeleri ve yorumlarıyla oyunun içinde yer alıyordu. Son bölümdeki, “mavi kanape” oyununda Michael Thonet, Philippe Starck, Marcel Breuer, Verner Panton, Ray ve Charles Eames gibi tasarımcılarla başarıları üzerine söyleşiler gerçekleştiriliyordu. Tiyatro çalışma grubunun gerçekleştirdiği projeler arasında, International University of Art & Design (Miami), Alman Konsolosluğu (Miami), Alman-Amerikan Sosyal Kulübü (Miami), Miami Üniversitesi ve Boca Raton Üniversitesi ile ortak projeler; New York, Manhattan’daki Häfele Fa mağazasında, Nagold’da, Häfele Fa desteğiyle “Functionality World” Sempozyumu’nda ve Baden- Württemberg’deki farklı tiyatrolarda gösteriler bulunuyor.

Genç nesile her türlü fırsatın sağlanması gerektiği felsefesiyle hareket eden Häfele, tiyatro grubuyla birlikte üniversitelerin endüstriyel tasarım bölümlerinden öğrencileri de ağırladı. Öğrenciler, performanstan önce rehberler eşliğinde mağazada sergilenen ürünleri inceleme fırsatı buldu, mobilya donanımları üzerine bilgi edindi.