Le Corbusıer’nin ünlü sözünde olduğu gibi evleri birer “yaşam makinesine” dönüştüren häfele, özel ürünleriyle mekanın işlevselliğine artı değer katıyor. Kesseböhmer markasının yeni tasarımları bu amacı en güzel biçimde karşılıyor.

Mutfaklar, “işlevin” ve “iş akışının” en çok önem kazandığı yaşam alanlarından biri. Häfele, mutfaklarda alan kazanımı sağlayan ve kullanım kolaylığı getiren kiler sistemleriyle, mutfakların düzen, konfor ve ergonomisine katkıda bulunuyor.

Tasarım açısından da yenilenen kiler sistemleri, Country serisinin ardından, düz çizgilerin hakim olduğu modern ve yalın tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Kesseböhmer markasının en yeni ürünlerinden Magic Corner, 2005 Red Dot tasarım ödüllü Le Mans, döner köşe dolabı, gurme kiler sistemleri, boy kiler dolapları ve şişelik mutfaklara iş akışını kolaylaştıran bir mekan düzeni getirirken, tüm atıl alanlara yeniden işlev kazandırıyor. Raf sayıları artırılan kiler sistemleri de ek bir kullanım alanı yaratıyor; böylece erzaklar kolayca ortadan kaldırılabiliyor.

Boy kiler dolapları
Yükseklikleri ayarlanabilen, çelik tel veya zemini kaydırmaz film kaplı ahşap tabanlı sepetlerden oluşan boy kiler dolapları, erzakların düzenli bir şekilde yerleşimi için saklama alanları yaratıyor. Sepetlerin özel kaydırmaz zeminleri, kiler dolabının hızla çekilme ve itilme durumunda bile, içlerindeki tencere, tava, tabak gibi eşyaların kaymalarını, devrilmelerini veya birbirlerine çarpmalarını engelliyor. Buna ek olarak bu sistemlerin birçoğunda dolap kapanırken sistemin yavaşlayarak, sessizce kapanmasını sağlayan bir piston mevcut.

Döner köşe dolabı
Klasik bir köşe çözümü olan döner köşe dolapları birbirinden bağımsız şekilde dönebilen dairesel raflardan oluşuyor. Döner raflar tava, tencere, büyük boy kâseler gibi geniş hacimli eşyalar için ideal saklama alanları sağlıyor. Häfele’nin ürün ailesinde döner köşe dolaplarının tam, üç çeyrek ve yarım daire seçenekleri de bulunuyor.

Şişelik
Kendiliğinden geri çekmeli sistemi ve yavaşlatıcılı rayı sayesinde şişelerin devrilmesini engelleyen iki katlı şişelik, 12 kilogram taşıma kapasitesiyle son derece dayanıklı.

Banyolara özel detaylar
Häfele ürün ailesinde yer alan temizlik malzemesi sepeti, eviye altı dolap organizasyonları ve çamaşır sepetleri gibi özel detaylarıyla banyo mekanlarının işlevsellğine de katkıda bulunuyor. Üç ayrı modelde üretilen temizlik malzemesi sepeti isteğe göre çıkartılıp taşınabildiği için kullanışlı bir ürün. Eviye altı dolap organizasyonları ideal olan ve çocukların erişmesini engellemek için kilitlenebilen sepetler bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. Metal çamaşır sepetleri ise kirli çamaşırları ortadan kaldırarak, alan kazanımı ve düzen sağlıyor. Diğer bir ürün ise dar banyo dolaplarına uygulanabilen çelik raflı tezgah üstü kiler sistemi. Sağ ya da sol tarafa uygulanabilen bu ürün kozmetik malzemelerin veya şampuanların depolanması için son derece pratik ve işlevsel bir çözüm öneriyor.

İşlevsel bir mutfak nasıl olmalı?

DİĞER YAŞAM ALANLARINA GÖRE “İŞLEVİN” EN ÇOK ÖNEM KAZANDIĞI MUTFAK, EVİN ODAK NOKTASINDA OLAN BIR ÇALIŞMA ALANIDIR. O YÜZDEN İYİ BİR MUTFAK ANCAK “FORM İŞLEVİ İZLER” İLKESİ ESAS ALINARAK TASARLANABİLİR. BU ANA İLKE DOĞRULTUSUNDA PLANLAMA YAPARKEN TEMEL HEDEF İSE “MAKSİMUM VERİM” OLMALIDIR.

Mutfağın tarihi gelişimi içerisinde verimliliği artırmaya yönelik düşüncelerin ön plana çıktığı yıllar 1900’lere rastlar. Bu gelişimin ilk örneği ise mimar Margarete Schütte Lihotzky’nin tasarladığı Frankfurt Mutfağı’dır. Margarete, mutfağı bir çalışma laboratuarı gibi düşünmüştür. 6,5 m2’ den daha küçük olan bu mutfakta tesisat ve sabit eşyaları detaylı bir biçimde planlamış ve her birini aralarında optimum çalışma mesafesi olacak şekilde konumlandırmıştır.

Mutfaktaki işlevlerin gerçekleştirildiği aktivite alanları, ana aktivite alanları (depolama, yıkama hazırlama, pişirme) ve ikincil aktivite alanları (servis-yemek yeme, dinlenme) olmak üzere iki temel başlık altında gruplandırılabilir. Mutfakta verimliliği artırabilmek için ana aktivite alanları arasındaki mesafe 120- 270 cm. arasında ve bir üçgen oluşturacak biçimde olmalıdır. Planlama yapılırken çok sık kullanılan araç gereçler yukarı uzanmak ya da aşağı eğilmek gibi zorlayıcı hareketleri gerektirmeyecek biçimde en konforlu erişim alanı içerisinde düşünülmelidir.

Mutfakta ergonomik açıdan en sıkıntılı alanlar köşelerdir. Özellikle bu kısımdaki dolapların arkalarına ulaşmak oldukça zordur. Bu nedenle döner sepet ya da çekince dışarı çıkabilen raf sistemli dolaplar kullanılmalıdır. Köşe bölümleri işlevsel hale getirmenin bir diğer yolu ise yıkama-hazırlama ya da pişirme aktivite alanı olarak tasarlamaktır. Bu uygulama biçimi küçük mutfaklar için idealdir.

Mutfakta verimliliği artırmak için aktivite alanları arasındakı mesafe 120-270 cm arasında olmalıdır. Mutfak tasarlanırken çok sık kullanılan araç gereçler, zorlayıcı hareket gerektirmeyecek bir erişim alanı içinde çözümlenmelidir.

Açık raf sistemleri yemek yaparken el altında bulunması gereken baharatlar, yağ ve sos şişeleri için işlevsel birer depolama alanlarıdır. Ancak rafın tezgah altında uygulanması ergonomik açıdan doğru değildir. Alt dolaplarda raf kullanıldığında ise arkaya konulanlara ulaşabilmek için eğilmek, uzanmak ve hatta öndekileri çıkartmak gerekecektir. Sürgülü dolaplar ya da çekmeceler aranan nesneleri rahat görmeyi ve çabuk ulaşmayı sağlar. Ayrıca sürgülü dolaplar normal dolaplara göre %55 daha fazla depolama alanı sunmaktadır. Tamamı dışarı çıkabilen çekmeceler ise 2/3’ üne kadar açılanlara göre daha kolay erişim sağlar.

Mutfaklarda depolama amaçlı tencere ve tava gibi gereçlerin çeşitli metal sistemler kullanılarak asılması dolaplarda boş alan yaratmanın mükemmel bir yoludur. Ayrıca bu tür bir uygulama mutfağı kullanan kişi tarafından nesnelere hemen ulaşılabilmesi açısından zaman kazancı da sağlayacaktır. Küçük mutfaklarda derinliği fazla olan tezgahlar daha geniş çalışma alanı sağlar. Ayrıca bu tür mutfaklarda büyük çukurlu eviyelerin tercih edilmesi işlevselliği artıracaktır.

Eğer mutfakta yemek yeme alanı planlanacaksa ve mekan çok küçükse duvara monte edilen ya da bağımsız katlanır masalar kullanılabilir. Bu tür mutfaklarda oturma elemanı olarak üst üste depolanan tabureler ise az yer tutmaları açısından ideal olacaktır.