Hilmi Uytun

Hilmi Uytun

Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 6-10 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleşen Uluslararası Yapı Fuarı, yapı sektörüne yön veren öncü firmaları tek bir platformda buluşturdu. Häfele, mobilya, kapı aksesuarı ve donanımlarına dair tüm yeniliklerini paylaşmak için 2. Salon, 2240 numaralı Häfele standında her yıl olduğu gibi yerini aldı.

Häfele, yeni ürünlerini ziyaretçilerle paylaşırken, profesyonel iş bağlantıları üzerine görüşmeler gerçekleştirdiği bir fuar süreci yaşadı. Häfele Türkiye Genel Müdürü Hilmi Uytun, bu süreci değerlendirirken fuarın Häfele açısından yine verimli olduğunu, ürünlerin geçen seneye kıyasla daha geniş bir alanda sergilendiğini vurguladı. Tüm dünyadan önemli bağlantılar kurulduğunu dile getiren Uytun, bölge temsilciliğini üstlenen Häfele Türkiye’nin gelecekteki potansiyeline işaret etti:

“Biz Türkiye ve Türk müteahhitlerinin sorumlu olduğu dünyada tüm gayrimenkul yatırımlarının ana tedarikçisiyiz. Bunlara konut, otel, iş merkezleri, hastane gibi proje yatırımları giriyor. Häfele Türkiye bünyesi içerisinde toplam 1400 proje takip ediyoruz. Fuarda yeni yatırım bilgilerini ve bu projelerde potansiyel iş ortaklıklarını görüştük. Kriz dolayısıyla duran projeler tekrar ele alındı ve takip ettiğimiz projeleri güncelleme şansımız oldu. Tüm dünya ile aynı anda sunduğumuz mobilya, kapı donanım ve aksesuar ürünlerimizdeki yenilikleri sunduk. Bize bağlanan İran, Irak, Gürcistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Türkmenistan gibi 6 ülke ve ihracatımız ile birlikte, Häfele’nin dünya çapında bölgesel bir depolama ve satış merkezi haline geldik. Bizim için fuara bu ülkelerden katılım çok önemliydi. Fuarda bölge temsilcisi olduğumuz ülkelerden ziyaret eden kişilerle yeni iş ortaklıklarını konuştuk ve potansiyel müşteri bağlantıları kurduk.”

Häfele standında ilgi odağı olan yeni ürünler
Häfele standı, sektöre sunduğu yenilikler nedeniyle fuar süresince, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Fuarda paylaşılan yenilikler arasında, Häfele’nin zengin ürün portföyünden kapı kolları ve cam kapı donanımlarına dair son teknoloji yeni ürünler ağırlıktaydı. Klasik ve modern tarzda el işçiliği ile üretilen Salice Paolo kapı kolları, özellikle saray, köşk, opera binaları, yalı ve konak gibi tarihi mekanların dekorasyonlarını tamamlayan bir ürün serisi olarak sunuldu. Häfele’nin fuarda sergilediği bir diğer ürün seçkisi de işlemeli estetik görünümü ve üretim kalitesiyle özellikle yenileme projeleri ya da klasik esinli yeni iç mekanlar için önerilen bir kapı ve çekme kolları serisiydi. Projeye özel üretilebilen Startec kapı kolları, mat ve parlak sarı, krom, bronz ve antik gibi renk alternatifleriyle sergilendi.

Häfele’nin ilgi çeken son teknoloji ürünü yenilikler arasında cam kapı kilit setleri, cam kapı menteşeleri ve cam kapılara özel pivot sistemleri gibi donanımlar da yer alıyordu. Jado markasının üretimi UV kilitlemesiz, CB Oda tipi ve PC Barelli gibi farklı model seçenekleri ile sunulan cam kapı kilit setlerini, kilit ve menteşe kanat parçasıyla set olarak veya seti oluşturan ürünlerin hepsini ayrı olarak tedarik edilebiliyor. Ağırlıklı olarak cam banyo kapılarında tercih edilen ve değişik renk alternatiflerine sahip olan Häfele’nin cam menteşeleri, yüksek taşıma kapasitesine sahip olduğu için cam kapıların daha sık olarak açılıp kapandığı projelerde de kullanılabilen bir ürün serisi. Standda saydam mimarinin en önemli unsurlardan biri, cam cephe giydirmeleri için geliştirilen yeni çözümler de paylaşıldı. İç ve dış mekan çözümlerinde tasarım esnekliği kazandıran Spider cam cephe giydirme elemanları, modüler yapıları ve estetik görünümüyle vazgeçilmez detaylardan biri. Häfele’ nin bir kapı kapatıcı gibi kapıyı istenen hızda kapatma olanağı sağlayan ve zemine gömme kapatıcı gerektirmeyen cam menteşelerinin de tanıtımı yapıldı.

Son dönemde yaptığı yüzde 600 oranında büyüme ile başarısını sınır ötesine taşıyan Häfele Türkiye, verimli geçen Yapı Fuarı’nda yeniliklerini yapı sektörünün profesyonelleri ve izleyicileriyle paylaşırken, iş ortaklıkları konusunda geleceğe dair önemli adımlar da atmış oldu.